Малта: Владата понуди награда од милион евра за информации за убиството на новинарката Дафне Каруанa Галиција – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Малта: Владата понуди награда од милион евра за информации за убиството на новинарката Дафне Каруанa Галиција

ладата на Малта понуди еден милион евра и целосна заштита на секој кој има информации кои би довеле до откривање на убијците на новинарката Дафне Каруанa Галиција.

Taa загина во експлозија на бомба поставена под нејзиниот автомобил.

Владата соопшти дека случајот со убиството на Каруана Галиција е случај од исклучителна важност.

Новинарката беше убиена на 16 октомври, непосредно по излегувањето од нејзиниот дом. Таа соработувала со повеќе малтешки медиуми, а пред сè беше позната по блогот на која откри повеќе скандали за корупција во кои биле вклучени соработници на малтешкиот премиер Џозеф Мускат и неговата сопруга.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...