Манчестер Јунајтед ја освои Лига Европа – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Манчестер Јунајтед ја освои Лига Европа

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед ја освоија титулата во Лига Европа. Во финалето на „Стадионот на Пријателството“ во предградието на Стокхолм, Солна, тие го совладаа Ајакс со 2:0 (1:0). Јунајтед е еден од тимовите кои на 8.август, во Скопје, ќе се борат за трофејот во Суперкупот на УЕФА. Вториот ќе биде Реал или Јувентус.

Жозе Мурињо, менаџерот на Манчестер Јунајтед, најмногу му се израдува на овој трофеј, за кој во минатото говореше со потсмев, бидејќи му ја спаси сезоната и на „црвените ѓаволи“ им овозможи повторно да играат во Лигата на шампионите.

Португалецот го задржа максималниот ефект во финалните натпревари и го освои својот четврти европски трофеј. Тој е едниствениот во Европа со по две титули во Лигата нашампионите и Лига Европа.

Манчестер Јунајтед го освои шестиот трофеј во европските купови и влезе во друштво на Ајакс, Баерн, Челзи и Јувентус, како тим кој има барем еден пехар во натпреварувањата на УЕФА.

Тимот на Мурињо, нешто поагресивно влезе во натпреварот, а резултатот го отвори во 18.минута, кога по ударот на Погба топката го закачи Санчез и заврши зад грбот на Онана.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

У19: Македонија поразена од Унгарија

Репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 години денеска доживеа пораз од Унгарија со 3:4 ...

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...