Мастерс Рим: Фоњини го декласира Мари – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Мастерс Рим: Фоњини го декласира Мари

 

Италијанскиот тенисер Фабо Фоњини ја продлабочи кризата во која се наоѓа светскиот број 1, Енди Мари. Фоњини во второто коло на Мастерсот во Рим го победи Британецот со 2:0 (6:2, 6:4).

Фоњини, 29 на АТП листата, одигра брилијантен меч и буквално го декласира Мари, кој го запиша вториот пораз на последните четири мечеви.

Британецот од турнирот во Дубаи, каде на почетокот на март ја освои титулата, нема пласман во ниту едно финале.

Мари немаше решение за играта на Фоњини, кој со разорниот форхенд го растури противникот. Италијанецот мечот го заврши со 31 директни поени, од кои 21 беа форхенд винери.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Руските хокеари си ја пееја забранетата химна по освојувањето на златниот медал

Русија со 4-3 ја победи Германија во финалето на хокеј турнирот на Олимписките игри, церемонијата ...

Ѓоковиќ започна со тренинзи

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го одбработил првиот тренинг по операцијата на лактот на ...