МВР го расчистува синоќешното пукање на плоштадот Скендербег – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

МВР го расчистува синоќешното пукање на плоштадот Скендербег

Од Министерството за внатрешни работи велат дека работат на расветлување на случајот од плоштадот „Скендербег“ синоќа каде што ДУИ ја прослави победата со истрели од огнено оружје. „Се преземаат мерки и активности и работиме на расчистување на случајот“ велат од Министерството.

На прашањето зошто на самото место на настанот не реагираа полициските службеници кои беа присутни додека симпатизерите на ДУИ пукаа цели шаржери во воздух, од МВР велат не е точно дека не се реагирало и дека се преземаат мерки. За пукање со огнено оружје следи прекршочна постапка бидејќи станува збор за нарушување на јавниот ред и мир. Дел од куршумите завршија на долниот дел од катот на плоштадот, па парчиња бетон паѓаа врз новиот градоначалник на Чаир, Висар Ганиу и врз Бујар Османи.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Иванов ја посети Железната црква во Истанбул

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов кој е во официјална посета на Турција, вчера ја ...

Претседателот Иванов со сопругата ќе се сретнат со Ердоган во Турција

Претседателот на Република Македонија,  Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, г-ѓа Маја Иванова, од денеска престојува ...