Мемети се надева дека новата влада ќе има слух за решавање на проблемите со кои се соочува неговата институција – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Мемети се надева дека новата влада ќе има слух за решавање на проблемите со кои се соочува неговата институција

Народниот правобранител, Иџет Мемети е задоволен од решавањето на предметите најчесто за прекршување на човековите права, кои до него пристигнуваат од граѓаните. Но тој искажа загриженост што и по толку години, не успеал неговите препораки за надминување на лошата состојба во македонскиот систем да бидат земени во предвид од државните институции.

Тој истакна дека институцијата Народен правобранител се’ уште се соочува со финансиски проблеми и недостиг на кадри. Се надева дека новата влада ќе има слух за решавање на овие недостатоци.

Народниот правобранител, изјавата ја даде за време на дебатата насловена како Омбдусманот меѓу граѓаните и институциите, која денеска се одржа во Тетово.

Би те интересирало и

Одложено рочиштето за Титаник 2: Обвинетите ќе го разгледуваат прочистеното обвинение

Денешното, прво рочиште за случајот Титаник 2 беше одложено, откако обвинителката Фатиме Фетаи им даде ...

Превентивни прегледи единствено со Семејно приватно здравствено осигурување на Еуролинк

Почнувајќи од денес, на сите клиенти кои ќе го одберат семејното приватно здравствено осигурување на ...