Мени на исхрана за да ја победите анксиозноста – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Мени на исхрана за да ја победите анксиозноста

Докторката Ума Наидо, експерт за храна, но и психологија, неодамна напиша статија за моќта што ја има храната во лекувањето анксиозност.

Таа објасни дека иако здравата диета со голема количина вода и ниско ниво на кофеин е клучна, постојат одредени продукти што можете да ги консумирате. Еве го нејзиното мени:

– сè што е природно богато со магнезиум, како спанаќ, блитва, грав, интегрални житни растенија и ореви;

– сè што е природно богато со цинк, како што се школките, индиските ореви, џигерот, говедското месо и жолчката;

– лососот, кој е богат со омега 3-масни киселини;

– храна богата со пробиотици (кисели краставички, кисела зелка, кефир);

– шпаргли;

– сè што е богато со витамин Б (авокадо, бадеми…).

Докажано е дека овие продукти, ако редовно се консумираат, ги намалуваат симптомите на анксиозност.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

10 години помладо за само 10 минути

Малата промена во шминкањето и облекувањето може да направи чуда за вашиот изглед. Единствено што ...

На Клиниката за пулмологија за една минута ќе се вадат тумори на дишното стебло

  Неколкумина специјалисти на Клиниката за пулмологија во Скопје ќе отстрануваат тумори од белите дробови ...