Металург гостува кај Мотор во ракометната ЛШ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Металург гостува кај Мотор во ракометната ЛШ

Македонскиот ракометен вицешампион Металург попладнево на гости во Украина кај Мотор го игра натпреварот од 4.коло од групата Д од Лигата на шампионите. Во претходната рунда Металург ја забележа првата победа, но денеска за ривал имаат еден од конкурентите за првите две места во групата.

Украинската екипа во првите три кола има две победи.

Во редовите на Металург според најавите ќе отсуствува Филип Кузмановски откако на дуелот во вторник со Загреб од СЕХА лигата заработи повреда на скочниот зглоб.На клупата на македонскиот тим ќе биде Александар Јовиќ во отсуство на Лино Червар.

Од оваа група денеска се игра и дуелот Бешикташ – Монпеље, додека во средата Спортинг го совлада Чеховски Медведи со 31:30.

Во дуел од А групата од ЛШ европскиот првак Вардар вчера одигра нерешено 26:26 на гости против ПИК Сегед.

Би те интересирало и

СЕХА: Вардар против Мешков Брест во полуфинале

На едно коло до крај на регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата извесно е ...

Вардар против Висла за директен пласман во четвртфиналето на ЛШ

Европскиот шампион Вардар денска од 17 часот во СЦ „Јане Сандански“ го игра последниот натпревар ...