Меѓунарoден ден на задругите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Меѓунарoден ден на задругите

Македонската асоцијација на земјоделски задруги (МАЗЗ) во сработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска ќе го одбележи Меѓунарoдниот ден на задругите.

Настанот организиран по овој повод во МЗШВ ќе го отвори претседателот на МАЗЗ Ивановски Менде, а обраќања ќе имаат и министерот за земјоделство Љупчо Николовски, како и претставник на ЕУ делегацијата во Македонија.

Според МЗШВ, во Македонија засега се регистрирани 39 задруги, а овој тип на здружување е еден од приоритетите на аграрната политика.

Би те интересирало и

Сообраќајот затворен од Пршовце до Јегуновце, а по една коловозна лента од Прилеп до Прилепско Езеро

Поради изведување градежни работи затворен за сообраќај денеска и утре ќе биде патниот правец Пршовце-Јегуновце. ...

Времето денеска: Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе ...