Миа Крстевска освои злато и го урна државниот рекорд на 200 метри грбно – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Миа Крстевска освои злато и го урна државниот рекорд на 200 метри грбно

Младите македонски пливачи, Миа Крстевска и Иван Симоновски освоија златни медали на традиционалниот пливачки митинг „11 април“ во Белград – пренесува Македонската информативна агенција.

Крстевска победи на трката на 200 метри грбно со време од 2 минути, 21 секунда и 32 стотинки со што постави нов државен рекорд. Со овој успех пливачката исполни норма за настап на Европското младинско првенство и Младинската олимпијада оваа година. Во дисциплината 100 метри пеперутка Симоновски го освои златниот медал со време од 57,66 секунди.

Поради овие резултати Македонија за првпат по 21 година ќе има тројца пливачи на младинската Балканијада во Сараево, а освен Крстевска и Симоновски ќе настапи и Ана Јаневска.

Би те интересирало и

Градоначалникот Јованоски ги прими и им врачи подароци на трите топ менаџерки од Прилеп

Градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски претпладнево во својот кабинет оствари прием за трите прилепчанки менаџерки:Ирена ...

Времен сообраќаен режим на дел од автопатот Велес-Катланово

Времен режин на сообраќај ќе се воведе од утре до 10 мај на автопатот А1(Е-75) ...