Младиот оперски пеач Давид Миладинов освои две први награди на CSF фестивалот во Италија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Младиот оперски пеач Давид Миладинов освои две први награди на CSF фестивалот во Италија

Младиот оперски пеач од Штип Давид Миладинов, настапи на меѓународен натпревар во Италија (CSF Фестивалот) во конкуренција од над 450 учесници освои две први награди.

На фестивалот учествуваа и други учесници од Македонија, од кои, некои исто така освоија награди. Ова е голем меѓународен успех кога во срцето на оперската музика – Италија – штипјанец освои награди за изведба на композиции од класичната музика и тоа доделени од страна на жири составено од познати италијански композитори.

Би те интересирало и

Недела на ирански филм во Кинотеката на Македонија

Во Кинотеката на Македонија од денеска до 27 јануари ќе се одржи филмскиот циклус посветен ...

Струмичкиот карневал меѓу седумте највозбудливи зимски дестинации во Европа

Во словенечкиот магазин „Во воздух“ Струмичкиот карневал е понуден како возбудлива зимска дестинација од вкупно ...