Младиот Ракип се уште не донел одлука за настап во репрезентацијата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Младиот Ракип се уште не донел одлука за настап во репрезентацијата

Ердал Ракип, 20-годишниот фудбалер на Малме, кој има македонски корени, во моментов е во центарот на македонската и на шведската фудбалска јавност.

Особено сега кога ќе се одигра средбата меѓу Малме и Вардар во второто квалификациско коло за Лигата на шампионите. ФФМ веќе подолг период е во постојан контакт за да го убеди да настапува за македонската репрезентација.

Пред натпреварот со Вардар, во изјава за шведските медиуми, заинтиресираноста на ФФМ за Ракип, ја потврди и самиот фудбалер, нагласувајќи дека се уште не донел одлука за која репрезентација би настапувал во иднина.

– Да, во постојан контакт сум со официјалните претставнци од Фудбалската федерација на Македонија. Заедно контактираме, се пишуваме, се слушаме. Но, најискрено во моментов најмногу сум сконцентриран на настапите за Малме. Кога сме веќе за настапите околу националниот тим на Македонија се уште е рано да донесам одлука. Вратата за настап е секогаш отворена, – изјави Ракип.

Преземено од: Дерби.мк

Би те интересирало и

Мурињо: Погба беше многу добар

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, по натпреварот со Бурнемут (2:0), го пофали играчот од ...

Избран најдобриот тим во Премиер лигата

Професионалната фудбалска асоцијација (ПФА) на Англија го избра најдобриот тим во Премиер лигата за сезоната ...