Младите Германци ја освоија европската титула – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Младите Германци ја освоија европската титула

Младите германски фудбалери, играчи до 21 година, ја освоија шампионската титула на Европското првенство кое вечерва заврши во Полска. Во финалниот меч Германија ја победи Шпанија со 1:0 (1:0).

Германија која како најдобрата второпласирана селекција се пласира во полуфиналето, каде по изведувањето на пенали ја мина Англија, во финалето одигра тактички позрело, на Шпанија не и дозволи да ја развие својата игра и на крајот заслужено се искачи на европскиот врв, во оваа возрасна категорија.

Решавачкиот гол на натпреварот го постигна Михаел Вејзер во завршната фаза од првото полувреме. Напаѓачот на Херта, Вејзер, на спектакуларен со глава го совлада Кепа.

Извор: 12

Би те интересирало и

Откриени тајни документи: Барса на Нејмар заработила само 17 милиони евра

Барселона за продажбата на Нејмар заработила помалку од она што јавноста го мисли. Имено, Барселона ...

Конте: Мурињо е мал човек и секогаш ќе биде

Конфликтот меѓу португалскиот и италијанскиот фудбалски експерт почна уште во октомври 2016 година, а кон ...