Младите македонски фудбалери одиграа нерешено со Бугарија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Младите македонски фудбалери одиграа нерешено со Бугарија

Македонската репрезентација за фудбалери до 16 години одигра нерешено 1:1 на пријателскиот натпревар против соодветната репрезентација на Бугарија на гостувањето во Софија.

Мaкедонија го отвори резултатот уште во 8. минута кога Стојменов постигна гол со глава по центаршут од корнер. Домаќинот се обидуваше да изедначат, но Алчевски беше одличен на нашиот гол и ги одбрани ударите на Георгиев и Цветанов.

Во второто полувреме избраниците на селекторот Марио Вујовиќ одолеваа на нападите се до 64. минута кога Бугарија преку Мартин Петков постигна гол за израмнување на резултатот на 1:1. Најдобрата шанса за второ водство Македонија ја пропушти преку Георгиев.
Утре двете селекции ќе го одиграат и вториот меѓусебен контролен натпревар.

 

Преземено од: Идивиди

Би те интересирало и

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...