ММФ ги повика земјите од еврозоната да почнат преговори со Грција за ублажување на нејзиниот долг – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ММФ ги повика земјите од еврозоната да почнат преговори со Грција за ублажување на нејзиниот долг

imf__greece

Дирекорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард  ги повика владите од еврозоната да започнат преговори со економски разнишаната Грција за ублажување на нејзиниот долг.

Лагард испратила писмо со ваква содржина до министрите од 19-те земји од еврозоната.Таа пишува дека олеснувањето на долгот треба веднаш да биде ставено на маса. Во спротивно продолжувањето на учеството на ММФ во третата спасувачка програма за Грција е се става под сомнеж.

Атина и нејзините меѓународни кредитори со месеци се обидуваат да се договорат за структурни реформи и мерки за штедење, што ќе овозможи на речиси банкротираната грчка влада да продолжи да добива финансиска помош. Расте и загриженоста дека Грција повторно е на работ на банкрот. Министрите за финансии од еврозоната ќе имаат специјална средба во понеделник попладне за да се информираат за напредокот во преговорите.

Би те интересирало и

Започна исплатата на социјалната помош, се огласи Министерството за труд и социјална политика

На прашање на „Макфакс“ дали се точни наводите изнесени во јавноста дека доцни исплатата на ...

Ристовски: Поразот го оставаме зад нас, нè чека пеколно тежок натпревар со Чешка

По поразот кој на Европското првенство македонските ракометари го претрпеа од селекцијата на Шпанија, реакциите ...