ММФ ја поддржа француската програма на реформи – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ММФ ја поддржа француската програма на реформи

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги поздрави амбициозните и храбри реформи кои ги најавија претседателот на Франција, Емануел Макрон, и неговата влада.

Од ММФ соопштија дека реформите во голема мерка ќе придонесат за решавање на економските предизвици со кои Франција се соочува долго време.

Во годишната проценка на француската економија ММФ како посебни предизвици ги наведе константниот фиксен дисбаланс, порастот на невработеноста и слабата надворешна конкурентност.

ММФ ѝ одбри на француската влада да го намали дефицитот за да ја исполни обврската дефицитот да го одржува на три отсто од бруто домашниот производ (БДП) до крајот на годината.

ММФ, истот така, силно ги поддржува и реформите на пазарот на трудот кои биле оценети како „широки и амбициозни“.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Започна исплатата на социјалната помош, се огласи Министерството за труд и социјална политика

На прашање на „Макфакс“ дали се точни наводите изнесени во јавноста дека доцни исплатата на ...

Ристовски: Поразот го оставаме зад нас, нè чека пеколно тежок натпревар со Чешка

По поразот кој на Европското првенство македонските ракометари го претрпеа од селекцијата на Шпанија, реакциите ...