Могерини: Еднаквост за сите без разлика на половиот идентитет – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Могерини: Еднаквост за сите без разлика на половиот идентитет

Federica Mogherini

ЕУ силно ги зголемува еднаквоста и достоинството на сите луѓе, без разлика на нивната сексуална ориентација и полов идентитет – истакна денеска Високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини по повод Денот на борбата против хомофобија, трансфобија и бифобија.

„И покрај неодамнешниот напредок ширум светот, речиси 80 законодваства и натаму истополовите односи ги третираат како прекршок. Во многу места дискриминацијата и насилството врз лезбејските, хомосексуалните, бисексуалните, трансродните и интерсексуалните лица е секојдневна појава“, предупреди Могерини.

Европската унија повторно ги повикува сите влади во светот да ги почитуваат своите меѓународни обврски на полето на човековите права, да ја отфрлат нетолеранцијата и да промовираат еднаквост, како што наложува Универзалната декларација за човекови права и другите инструменти, се додава во соопштението на Европската служба за надворешни работи.

Би те интересирало и

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување полетал од аеродромот Гетвик кон Маурициус, бидејќи ...

Франција ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските Курди

  Франција денеска ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските курди. „Тие борби ...