Могерини и Столтенберг на есен во посета на Балканот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Могерини и Столтенберг на есен во посета на Балканот

На есен би можело да се случи заедничка посета на регионот, на шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини и генралниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, најави Могерини.

Могерини изјави дека ЕУ и НАТО соработуваат по повод пораките кои ги испраќаат, меѓу останатото, и на Западен Балкан.

„За време на последната посета на регионот сретанв шест партнери од Западен Балкан и на секој одделно му пренесов многу јасно и порака од генерелниот скретар на НАТО. Претходно заедно ја разгледавме ситуацијата на теренот и утврдивме заеднички опции“ рече Могерини доаѓајќи на министерскиот состанок на НАТО кој се одржува во седиштето на Алијансата во Брисел.

„Подготвени сме да одиме во заедничка посета на Балканот или на друго место во светот. Обајцата имаме комплицирана агенда, но бараме можност заедно да го посетиме Балканот, можеми не одма, но сигурно од есен“, порача Могерини.

 

Извор: www.makfax.com.mk

Би те интересирало и

Бугарското Собрание го ратификуваше Договорот за добрососедство и соработка со Македонија

Бугарскиот Парламент денеска го ратификуваше Договорот за добрососедство и соработка со Македонија, откако  тој доби ...

Поворката со телото на Оливер Ивановиќ тргна низ Косовска Митровица за Белград

Голем број на граѓани од Северна Митровица но и од Централна Србија пристигнаа ноќеска и ...