Морнар ја совлада Крка во борба за опстанок во АБА лигата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Морнар ја совлада Крка во борба за опстанок во АБА лигата

Кошаркарите на Морнар забележаа значајна победа над Крка во дуелот за опстанок во регионалната АБА лига.
На средбата од 24. коло одиграна во Ново Место, црногорскиот тим Морнар славеше победа над Крка со 72-63. Со овој триумф Морнар сега има една една победа повеќе од Крка и Задар кои се на последните две позиции, а идентични осим победи како и македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром.
Будуќност пак ја продолжува борбата за третото место и подобра позиција во пресрет на плејофот. Црногосткиот шампион со 93-83 ја победи екипата на ФМП.
Вечерва во АБА лигата ќе се одигра натпреварот Мега Лекс – Партизан, додека за утре се закажани две средби. Лидерот и актуелен шампион Црвена Ѕвезда ја пречекува Унион Олимпија, додека од 21 часот во СЦ „Јане Сандански“ макеоднскиот првак МЗТ Скопје Аеродром е домаќин на Игокеа.
Оваа рунда во АБА лигата ќе биде комплетирана во среда со натпреварот Задар – Цибона.
Табела: Црвена Ѕвезда 22-1 (победи-порази), Цедевита 18-6, Будуќност 17-7, Партизан 17-6, Цибона 12-11, ФМП 10-14, Игокеа 11-12, Олимпија 10-13, Карпош Соколи 9-15, Мега Лекс 9-14, МЗТ Скопје Аеродром 8-15, Морнар 8-16, Крка 7-17 и Задар 7-16.

Би те интересирало и

Ноќ на Дражен Петровиќ во Бруклин

Кошаркарите на Бруклин Нетс изминатата ноќ го победија Чикаго, а пред почетокот на дуелот во ...

Македонските кошаркари убедливи против Словачка

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Словачка со 87-74 во СЦ „Јане Сандански“ за трета победа ...