Награда за филмот „Доме сладок доме“ на SEE фестивалот во Берлин – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Награда за филмот „Доме сладок доме“ на SEE фестивалот во Берлин

Филмот „Доме сладок доме“, македонско-косовската копродукција, е добитник на наградата за најдобар филм од интернационалното младинско жири на третото издание на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа SEE a Berlin 2017, што заврши синоќа во Берлин.

Интернационалното жири за најдобар филм го прогласи „Убијци на тркала“ од Унгарија, наградата за најдобра женска улога ја додели на Наташа Дорчиќ од Храватска за улогата во филмот „Ти ме носиш“, за најдобра машка улога на Донат Ќосја од Косово за улогата во „Доме сладок доме“, а за најдобра режија на Бујар Алимани од Албанија за филмот „Хром“.

Наградите на интернационалното  младинско жири за најдобар актер и актерка  ги добија Горан Хајдуковиќ и Лана Бариќ од хрватскиот филм „Ти ме носиш“, а за најдобра режија Бујар Алимани за филмот „Хром“.

Фестивалот продолжува во Париз на 31 мај кога ќе започне седмото издание на SEE a Paris 2017.

Извор: МИА17

Би те интересирало и

Прилепскиот театар ги започна подготовките за премиерата на „Пиреј“

„Пиреј“  од Петре.М. Андреевски, во режија на  Љупчо Ѓорѓиевски,  е новата претстава  што се подготвува ...

Публиката го награди „Бикини Мун“ со френетични аплаузи

Во скопското кино „Милениум“, синоќа пред преполна сала се одржа премиерата на новиот филм на ...