Над милион луѓе, поканети преку Facebook, ќе дојдат на роденден на девојче – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Над милион луѓе, поканети преку Facebook, ќе дојдат на роденден на девојче

mexico

Повеќе од милион луѓе потврдија преку интернет дека ќе дојдат на роденденот на 15-годишната Мексиканка, Руби Ибара Гарсија. Ваквиот големи одзив е резултат на поканата која нејзините родители ја објавија на социјалните мрежи.

„Добар ден, како сте? Ве покануваме на 15-тиот роденден на нашата ќерка Руби Ибара Гарсија на 26 декември во местото Ла Хоја“, објавил таткото на славеничката, Кресценсио Ибара, пред неколку недели на видео на Facebook. Тој на видеото се појавува со каубојски шешир покрај сопругата, и сега веќе познатата ќерка Руби.
Поканата за прослава во село со околу 200 жители во близина на северниот град Сан Луис Потоси, ја прифатиле 1,3 милиони корисници на Facebook.

„Ова излезе надвор од контрола…не е дека не сакаме да ги поканиме сите, но овде прославите се од локална природа и ова не го очекувавме,“ рече таткото на Руби, кој стана миленик на мексиканските медиуми.

Руби, тинејџерка со долга црна коса, сега гостува во сите телевизии, а една авиокомпанија нуди промотивни цени за оние кои сакаат да дојдат на прославата на нејзиниот 15-ти роденден, важен датум кој се слави во Латинска Америка.

Иако прославата првично била планирана за 800 гости, локланите власти го променија местото на настанот на земјиште со повеќе хектари и воведоа мерки за безбедност.

„Прослава на годината“ како што ја нарекоа мексиканските медиуми, од кои многу ќе известуваат од местото на настанот, иницираше видео-игра во која тинејџерка трча по црвен тепих и дели позивници на сите што ги среќава.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Само еден миг е потребен за да ја изгубиш самодовербата

За жал, чувствувам дека сме отидени до таму што довербата ништо не ни значи и ...

Се’ за храна: Смути со јагоди и банана

Супер појадок или вкусна ужина послужена во чаша! Пробајте нашиот нов рецепт за подготовка на ...