Над 28 милиони патници лани користеле такси превоз – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Над 28 милиони патници лани користеле такси превоз

taxi_la

Минатата година во Македонија такси превоз користеле 25, 85 милиони патиници – покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Патниците биле превезени со 2.414 такси возила. Од вкупниот број патници, 22,17 милиони се евидентирани во градскиот превоз, а 3,68 милиони во меѓуградскиот превоз.

Домашните таксисти лани поминале околу 77,4 милиони километри од кои 62,6 милиони во градскиот, а 14,7 милиони во меѓуградскиот превоз.

Би те интересирало и

Столтенберг: Решавањето на проблемот со името клучно за членството во НАТО

По обраќањето во Собранието и неколкуте средби со министри и политички лидери, генералниот секретар на ...

Столтенберг: Има место за уште знамиња пред седиштето на НАТО

Петнаесетина минути траеше денешното обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Собранието, од ...