Нападнати новинари затоа што снимиле сообраќајна несреќа (Видео)

novinari-ukraina-650x396

Тројца новинари од Унгарија се повредени откако претходно биле нападнати затоа што снимиле сообраќајна несреќа.

Полицијата притворила тројца осомничени, кои пред локална ТВ станица во Одеса со тупаници и огнено оружје нападнале неколкумина новинари, пишува „Раша Тудеј“.

Во инцидентот биле повредени еден новинар и двајца сниматели на локалната телевизија Канал 7. Наводно, тие биле нападнати откако се обиделе да снимат сообраќајна несреќа што се случила во близина на телевизиската станица.

По снимањето, осомничените наводно со возило стасале до ТВ станицата излегле од возилото и започнале расправија со тројца вработени, испукале неколку истрели од пуша и потоа побегнале.

Целиот инцидент може да се види на видео снимката.

Би те интересирало и

ЕП: 10 евра за влез во ЕУ за граѓаните со безвизен режим од 2020 година

Комитетот за граѓански слободи на Европскиот парламент денеска го усвои предлогот на Европската комисија за ...

Пуџдемон до 10 часот мора да одлучи за независноста на Каталонија

Мадрид му даде рок на Пуџдемон до денеска изутрина да даде прецизен одговор дали прогласува независност ...