Напад брз Шведска !? … е па сега Трамп се објаснува на Twitter – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Напад брз Шведска !? … е па сега Трамп се објаснува на Twitter

Претседателот на САД, Доналд Трамп ќе треба да се објаснува сега и за изјавата дека Шведска била арена на терористички напади.

“Реченото за Шведска се однесуваше репортажа за имигрантите и Шведска, емитувана на телевизијата” Фокс њуз “, напиша на Twitter Трамп. Ден претходно тој предизвика збунетост во Стокхолм со изјава на митингот во Флорида во саботата, потсети Франс прес.

“Погледнете што се случува во Германија, видете што се случи синоќа во Шведска. Во Шведска – не е за верување. Шведска. Тие усвоија многу бегалци и сега имаат проблеми, какви што не се замислиме”, рече претседателот, а заедно со тоа цитира реалните напади во Брисел, Ница и Париз.

Тероризам, за кој само тој знае: Трамп збунет за Шведска

Ова на Трамп предизвика чудењеи дури потсмев во Шведска, откако во говорот за бегалската криза и несигурноста во светот спомена напади во скандинавските земји, кои никогаш и ги немало.

Објаснувањето дојде откако шведското МНР преку амбасадата во Вашингтон, побара да добие појаснување. Портпаролката на Министерството Катарина Акселсон вели дека владата не е информирана за какви и да било “поврзани со тероризам големи инциденти”.

Според претставничката на Белата куќа Сара Хакаби Сандерс Трамп зборувал за зголемената криминал и инцидентите во последно време како целина без оглед  за конкретен случај.

Според официјалната статистика од 2005 година, стапката на криминалот во Шведска опаѓа, иако земјата го усвои стотици илјади мигранти од зафатени од војна земји како Сирија и Ирак, забележуваат агенциите.

Би те интересирало и

Трамп ги додели „наградите за лажни вести“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, синоќа преку Твитер ги објави добитниците на неговите долго најавувани награди ...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: Inside the Trump White House”, во којашто ...