Направи сам: Ледено кафе освежување – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Направи сам: Ледено кафе освежување

Едноставните кафиња се проверена варијанта, но понекогаш е добра идеја  да се експериментира за поинаков, интересен резултат. Токму таква е комбинацијата во прилог- едноставна, но поинаква и ледено освежувачка.

Состојки:

6 лажици Triple Sec

24 лажици растопен сладолед од ванила

1/2 лажица инстант кафе

Направете микс од сите состојки со помош на блендер. Блендирајте додека да се добие мазна текстура, а потоа ставете ја смесата во провидна чаша. Moже да додадете коцки лед, а и да украсите со со парче портокал и стапче цимет.

Би те интересирало и

Турски академик тври дека Ное пред потопот му се јавил на синот на мобилен

Тој тврди дека Ное арката ја изградил од челик и оти користел нуклеарна енергија како ...

Вреди 30 милиони долари, а вози стара кола и се грее на обична греалка

Откако со нејзиниот глас и хитовите „Smooth Operator“ и „Your Love is King“ ја освои ...