Направи сам: Прелив за салата „илјада острови“

Преливот  за салата „илјада острови“ е исклучително популарен во рестораните.  Доколку можеби ви е еден од омилените, имајте на ум дека имате опција да го направите во домашни услови и тоа без да додавате шеќер, иако станува збор за прилично сладок дресинг.

Потребни состојки:

10 грама кисела павлака (со 12% масленост)

10 грама посен мајонез

10 грама сенф

10 грама кечап

50 грама кисели краставички

Зачини: сол, црн пипер и ѓумбир

Начин на подготовка:

Добро промешајте ги сите наведени состојки во еден сад, а откако смесата ќе стане хомогена значи дека веќе сте го добиле оној популарен вкус. Може да биде прелив врз салата со сезонски зеленчук, а ако се одлучите за јадење на ваква салата после вежбање, додадете и протеини, а може и малку сварени тестенини.

Би те интересирало и

Евтин трик за двојно побрзо сушење на косата со фен

Иако многу фризери советуваат кога можете да го избегнувате сушењето на косата со фен, кога ...

Прва Барбика со хиџаб во светот

Американската олимпијка, Ибтихај Мухамед доби својата Барбика, направена во нејзина чест, која воедно е и ...