Напуштениот хотел Кристал го прими првиот гостин – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Напуштениот хотел Кристал го прими првиот гостин

Сам, гладен, истоштен и смрзнат своето засолниште во напуштениот хотел Кристал го нашол шеесет и двегодишниот ,Маријан Кузмановски. Тука е еден месец. нема роднини, нема пријатели, нема пари , нема ни работа, а нема ни храна.

Со сопругата не им одел заедничкиот живот па се разделиле пред 30 години. Има три деца и по разводот судот му ги доделил нему. Бил добар родител и имал добра работна позиција во секторот за финасии во чевларскиот гигант Чик, но еден ден се’ почнало да се руши.

Кузмановски како и останатите 900 вработени во Чик ја изгубил работата и бил приморан децата да ги даде на мајка им за да може да работи и да им обебеди пари. Работел во градежништво по Балканот.

Ги изгубил родителите кои живееле во општествен стан, а бидејќи бил невработен му го одземале и станот.

Останал бездомник во своето родено Куманово. На пазар запознал жена од Бугарија и со неа заминал во Бугарија каде што живеел пет години во вонбрачна заедница, но  претсојувал на црно. И наместо три месеци колку што можел да остане , тој останал 18 месеци. Го открила полицијата и на 27 јануари оваа година  го депортирала во Македонија.

Кога пристигнал во родното Куманово нема никој  да му подаде рака, нема дом, а на минусни температури 4 часа, одел, како што вели, таму ваму и решил да влезе во хотел Кристал.

„Најдов соба, кревет, нечисто е, руинирано е, но немам каде. Ја чекам пролета за да почнам некаде да работам и да заработам малку пари за да преживеам да имам да јадам“, вели Марјан.

Тој срамежливо на наше инсистирање упати апел до сите добронамерни граѓани кој сака и може да му помогне.

Ни кажа дека од Црвен крст му дале облека, се радува , вели дека е крводарител 38 пати давал крв. И вели дека ако има можност повторно ќе даде.

Сега најнеопходно е да најде сместување, да има топол дом. Вели дека кој ќе го вдоми ќе има голема корист од него. Бара и работа за да има за леб. Има позитивен дух и вели дека ќе се бори до крај. Иако со кревко здравје сепак вели дека е добро. До сега никогаш не барал помош од никој дури ни од институциите, но сега е приморан и многу му е тешко.

„Јас сум борец , цел живот се борам и уште ќе се борам“ , истоштено зборува гладниот бездомник.

За него сега се грижи младиот Ице, случајно се запознале кога Марјан му побарал 10 денари да си купи леб. Ице  му помага колку може и тој упати апел до сите добронамерни граѓани да помогнат колку можат.

Би те интересирало и

Иванов ја посети Железната црква во Истанбул

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов кој е во официјална посета на Турција, вчера ја ...

Претседателот Иванов со сопругата ќе се сретнат со Ердоган во Турција

Претседателот на Република Македонија,  Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, г-ѓа Маја Иванова, од денеска престојува ...