НАСА спрема сензација: „откритие надвор од нашиот Сончев систем“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

НАСА спрема сензација: „откритие надвор од нашиот Сончев систем“

Во соопштението за медиумите, НАСА вели дека ќе се откријат важни информации за егзопланетите, односно планетите надвор од нашиот Сончев систем, кои орбитираат околу некои други ѕвезди.

Егзопланетите се нашата најголема надеж во пронаоѓањето на вонземски живот. Многу од нив наликуваат на Земјата и возможно е да имаат услови за живот, а секој ден се откриваат нови.

На конференцијата ќе бидат присутни астрономи и научници од целиот свет, а јавноста ќе може да поставува прашање со помош на хаштагот #AskNasa во текот на настанот, кој ќе се одржи на 22 февруари, во 13.00 часот по Американско време.

Превземено од: ЕНаука

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...