Научници добија дозвола да оживуваат мртви луѓе – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Научници добија дозвола да оживуваат мртви луѓе

mbg1

Американски компании добија дозвола да се обидат да ги оживеат луѓето , кои доживеале мозочен удар.Тие ќе ги спроведуваат експериментите низ различни техники, вклучувајќи ласери и третмани со матични клетки.

Првата фаза од тестирањето ќе вклучува 20 субјекти за да се утврди дали покажуваат било какви знаци на регенерација или пресврт на процесот на мозочна смрт – пишува Индепендент.

Истражувачите се надеваат дека ќе успеат да ги одржат во живот мозочно мртвите пациенти така што ќе поттикнат обновување на мозочното ткиво, што моментално не е можно да се изведе.

Кога еднаш мозокот ќе изумре, луѓето повеќе не можат да се вратат во живот, без оглед на тоа што нивното тело и понатаму расте, зараснува, ја вари храната, произедува фекалии и хормони итн. Иако мозокот од човечки вид не се обновува, оваа карактеритика може да се воочи кај некои видови риби и водоземци.

Американските компании „Биокварк“ и „Ревита Лајф Сајнс“ се надеваат дека истиот ефект ќе го произведат и кај луѓето и истакнуваат дека новата техника еден ден би можела да биде од голема корист на заболените од Алцхајмер и Паркинсонова болест. Експериментите ќе бидат вршени во Индија.

Би те интересирало и

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување полетал од аеродромот Гетвик кон Маурициус, бидејќи ...

Франција ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските Курди

  Франција денеска ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските курди. „Тие борби ...