Најдобрите германски филмски остварувања и годинава пред штипјани – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Најдобрите германски филмски остварувања и годинава пред штипјани

Фестивалот на новиот германски филм, во Штип ќе го означи почетокот на последната недела од октомври. Имено, штипјани повторно ќе може да уживаат во најновите германски филмски остварувања, во рамките на овој Фестивал кој Универзитетот „Гоце Делчев“ го организира заедно со Амбасадата на Сојузна Република Германија во Р Mакедонија.

Годинава, Неделата на новиот германски филм во Штип ќе се одржува од 23 до 27 октомври, со проекции во Мултимедијалниот центар на УГД (Економски факултет).

На програмата се следните филмови: „Чик“ (комедија/драма), „Тони Ердман“ (трагикомедија), „Херберт“ (драма), „24 недели“ (драма), „Авантурата на Нели“ (детски филм) и „На иста висина“ (филм за деца и младинци).

Би те интересирало и

Прилепскиот театар ги започна подготовките за премиерата на „Пиреј“

„Пиреј“  од Петре.М. Андреевски, во режија на  Љупчо Ѓорѓиевски,  е новата претстава  што се подготвува ...

Публиката го награди „Бикини Мун“ со френетични аплаузи

Во скопското кино „Милениум“, синоќа пред преполна сала се одржа премиерата на новиот филм на ...