Најмалку две жртви при вчерашните протести во Венецуела – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Најмалку две жртви при вчерашните протести во Венецуела

При жестоки судири меѓу демонстрантите и силите за безбедност во Венецуела синоќа загинаа најмалку две лица.  Илјадници Венецуелци, кои протестираат против венецуелскиот претседател Николас Мадуро, вчера одржаа 12-часовен „седечки штрајк против диктатурата“.

Антивладините протести во Каракас поминаа мирно, но во другите градови имаше судири со полицијата. Најжестоки беа судирите во градот Тачира, каде и загинаа двете лица.

При одделни протести во Тачира демонстрантите фрлаа со камења и запалија камиони и неколку згради. При овое инциденти се повредени неколку демонстранти.

Во Карабобо се повредени тројца полицајци, од кои едниот е во критична состојба.

Би те интересирало и

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...