Најмалку две жртви при вчерашните протести во Венецуела

При жестоки судири меѓу демонстрантите и силите за безбедност во Венецуела синоќа загинаа најмалку две лица.  Илјадници Венецуелци, кои протестираат против венецуелскиот претседател Николас Мадуро, вчера одржаа 12-часовен „седечки штрајк против диктатурата“.

Антивладините протести во Каракас поминаа мирно, но во другите градови имаше судири со полицијата. Најжестоки беа судирите во градот Тачира, каде и загинаа двете лица.

При одделни протести во Тачира демонстрантите фрлаа со камења и запалија камиони и неколку згради. При овое инциденти се повредени неколку демонстранти.

Во Карабобо се повредени тројца полицајци, од кои едниот е во критична состојба.

Додади коментар

Би те интересирало и

ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување

Повеќето интернет корисници пребарувањето го почнуваат на Гугл. Но често не добиваат соодветни резултати, веќе ...

Холандија соодговорна за смртта на 350 муслимани во Сребреница

Повеќе од 20 години по масакрот врз муслиманите во босанска Сребреница, холандски суд пресуди дека ...

Close