Најмалку девет загинати во самоубиствен напад во Дамаск – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Најмалку девет загинати во самоубиствен напад во Дамаск

Најмалку девет луѓе загинаа, а 12 се ранети во самоубиствен напад во недела наутро во југоисточниот дел на Дамаск, јави сириската Опсерваторија за човекови права.

„Властите беа во потера по три возила наполнети со експлозив и успеаја да детонираат два на патот кон аеродромот. Третото возило беше опколено на плоштадот ал-Гадир, кога терористот го активираше експлозивот и уби и рани повеќе лица“, соопшти сириската државна телевизија.

Агенцијата Сана ја пренесе изјавата на полицијата, со која е потврдено дека „терористите кренале во воздух три возила“.

Дамаск, во главно, беше поштеден од борбите во војната што започна во 2011 година, но се случуваат самоубиствени напади. /макфакс/

Би те интересирало и

Судењето за „Таргет-Тврдина“ одложено за 27 март, со нов судија

За 27 март е одложено судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува за незаконското прислушување ...

Шестмина повредени во сообраќајни незгоди вчера во Скопје

Шест лица се здобиле со полесни повреди во пет од вкупно осум сообраќајни незгоди регистрирани ...