Најмалку шест полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во Пакистан – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Најмалку шест полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во Пакистан

Талибански бомбаш-самоубиец извршил напад врз полициско возило во југозападниот дел на Пакистан, при што загинаа шест офицери, а повредени се најмалку 22 лица, соопштија официјални претставници.

 

– Нападот се случи во градот Квета, главниот град на провинцијата Балочистан, која граничи со Авганистан и Иран. Меѓу повредените има и цивили, изјави полицискиот претставник Куршид Кан.

Од болницата во Квета соопштија дека повредените полицајци се хоспитализирани, но некои од нив се наоѓаат во критична состојба.

Пакистанските талибаци ја презедоа одговорноста за нападот преку електронска пошта испратена до медиумите.

– Нашите муџахедини го направија тоа, истакнал талибанскиот портпарол Мохамед Хорасани.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Малолетник нападнат во Скопје

Неколку непознати лица нападнале малолетник во Скопје – соопшти денеска МВР. Инцидентот се случил вчера ...

Пожарникар загина за време на снимање филм со Брус Вилис

Триесет и седумгодишен пожарникар загина, а двајца негови колеги се повредени на местото каде што се ...