Најмалку 38 повредени во немирите во Каталонија

Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани, соопштија каталонските здравствени власти.

Најмалку 38 луѓе се повредени во акциите на шпанската полиција низ градови во Каталонија во обид да спречат гласање на референдумот за независност на тој шпанска регион.

– Деветмина од нив се со сериозни повреди и се хоспитализирани – соопштија каталонските здравствени власти.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Историски ден за Зимбабве – Новиот претседател положува свечена заклетва

Толпа народ се собра на фудбалскиот стадион во главниот град на Зимбабве, Хараре, за да ...

Борците на ИД пукаат со оружје од НАТО, тврди сириски генерал

Сириската армија во источниот град Ал Мајадин, кој се сметаше за главно складиште на терористите ...