На Грујевски и Бошковски во Грција ќе им се суди за лажните пасоши – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

На Грујевски и Бошковски во Грција ќе им се суди за лажните пасоши

На поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, денеска се очекува експресно да им се суди во Солун за поседувањето лажни пасоши со кои престојувале во Грција.

фото: Ројтерес

Во исказот кој вчера го дале пред судијата во Солун побарале да не бидат екстрадирани во Македонија бидејќи стравуваат за својот живот. На распитот, како што пренесуваат грчките медиуми, тие ги отфрлиле сите обвиненија против нив и побарале да не бидат екстрадирани бидејќи доколку бидат вратени во Македонија, нивниот живот ќе биде во опасност.

Двајцата беа уапсени завчера на аеродромот во Солун обидувајќи се да излезат од Грција со фалсификувани бугарски пасоши. Грујевски поседувал пасош на име на Христо Атанасов, а Бошкоски под името Неџби Хасан.

Извор: Макфакс

 

Би те интересирало и

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...

Владата со соопштение реагираше по протестот за малиот Алмир

По денешниот протест на кој граѓаните го искажаа својот револт од водењето на судскиот процес ...