На жрепката за ватерполо Мундијалот Црна Гора претставена со албанско знаме – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

На жрепката за ватерполо Мундијалот Црна Гора претставена со албанско знаме

Церемонијата на извлекувањето на групите за Светското првенство во ватерполо, чии домаќин ќе биде Унгарија, го обележа скандал на организаторот кој Црна Гора ја претстави со знамето на Албанија.

Светското првенство во ватерполо од 14. до 30.јули ќе се одржува во унгарската престолнина Будимпешта, а титулата ја брани селекцијата на Србија.

Инаку извлекувањето на групите го обележа скандалот, бидејќи на видео бимот покрај името на Црна Гора стоеше албанското знаме.

„По жрепката организаторот упати големо извинување поради грешката која се случи за време на извлекувањето на топчето со името на репрезентацијата на Црна Гора“, пренесуваат црногорските медиуми.

Црна Гора на СП ќе игра во А групата, а противници ќе и бидат Бразил, Казахстан и Канада.

Во Б групата се домаќинот Унгарија, Италија, Франција и Австралија, бранителот на титулата Србија е во Ц групата заедно со Шпанија, Грција и Јужна Африка, а во Д групата се Хрватска, САД, Русија и Јапонија.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Нашиот Дејан Недев е светски шампион

Македонија може да се пофали со ново злато во карате, благодарение на успехот на Дејан ...

Маестро Пирло ја заврши кариерата

Легендарниот италијански фудбалер Андреа Пирло изминатата ноќ стави крај на кариерата. Пирло ги одигра последните ...