На Ибеј понудена нацистичка машина за шифрирање (Видео) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

На Ибеј понудена нацистичка машина за шифрирање (Видео)

2593

Примерок од една од историските машина со чија помош Хитлер разменувал пораки со своите генерали, е пронајдена во англиската област Есекс.

Вработени во британскиот технички музеј „Блетчеј Парк“ ја пронашле машината „Лоренц“ на Ибеј, каде била огласена за продажба како „телеграфска машина“ за цена од 13,9 долари.

Еден од вработените во музејот отпатувал во градот Саутхенд, каде машина во нејзината оргинална кутија била пронајадена во една шупа и ја откупил од новите сопственици за 14 долари.

Машината функционирала на тој начин што во неа се внесувале пораки на германски јазик, а потоа се шифрирале со помош на 12 копчиња со различни симболи. Според претставник на музејот, „Лоренц“ е многу поголема од позната машина за шифрирање пораки од времето на Втората светска војна „Енигма“.

Би те интересирало и

Нил Дајмонд ја откажа последната турнеја откако дозна дека има Паркинсонова болест

Американскиот пејач, Нил Дајмонд ја откажува актуелната турнеја и се повлекува од одење на турнеи ...

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, ...