Неготинецот кој поседува 100 олдтајмери ќе биде во трка за награда на претстојниот 23. „Саревски филмски фестивал“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Неготинецот кој поседува 100 олдтајмери ќе биде во трка за награда на претстојниот 23. „Саревски филмски фестивал“

Домашниот документарец „Со љубов“ („Avec L`amour“) во режија на Илија Цветковски за Дионис Пашлаков, неготинецот кој поседува 100 олдтајмери ќе биде во трка за награда на претстојниот 23. „Саревски филмски фестивал“

Македонскиот документарен филм „Со љубов“, кој на најпрестижниот фестивал за документарен филм во светот, „Хот докс“ во Торонто, Канада,на 2 мај ја имаше својата премиера,сега ќе се натпреварува за награда на претстојниот 23. „Саревски филмски фестивал“

Документарецот е всушност приказна за Дионис Пашлаков ,пензиониран професор по биологија од Неготино страстен љубител на олдтајмери.

Документарецот е за човек кој има преку сто автомобили,стари и дотраени повеќето од нив,не се во функција,и неговата огромна љубов кон нив.За да ја поднови колекцијата,финансиите ги обезбедува заедно со сопругата Гоца,која е познат слаткар во градот на виното. Со интересни брачни расправии поддржани од  саундтрак на „Фолтин“, се гради љубовна приказна, на запалените мотори од старите автомобили.

На плацот во Неготино Дионис на старите автомобили им го продолжува векот тогаш кога сите од нив кренале раце.

Инаку, четиринаесет филма се вклучени во официјалната програма на 23. „Сараевски филмски фестивал“ во категоријата документарци.Македонскиот Со љубов е во режија на Илија Цветковски а продуцент е Атанас Георгиев.

Билјана Тошевски

Би те интересирало и

Прилепскиот театар ги започна подготовките за премиерата на „Пиреј“

„Пиреј“  од Петре.М. Андреевски, во режија на  Љупчо Ѓорѓиевски,  е новата претстава  што се подготвува ...

Публиката го награди „Бикини Мун“ со френетични аплаузи

Во скопското кино „Милениум“, синоќа пред преполна сала се одржа премиерата на новиот филм на ...