Неколку жртви во вооружен инцидент во Ерусалим – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Неколку жртви во вооружен инцидент во Ерусалим

Тројца напаѓачи пукале од огнено оружје во Ерусалим, недалеку од светите места во Стариот град. Во инцидентот биле ранети тројца Израелци, а двајца од нив се наоѓаат во критична состојба. Израелската полиција соопшти дека напаѓачите се убиени.

Военото радио објави дека вооружениот инцидент се случил крај местото кое Евреите го нарекуваат Брег на храмот, додека Муслиманите го нарекуваат Плато на џамиите. Таму се наоѓа џамијата ал-Акса третото најсвето место на Исламот и Куполата во карпа од 7 век.

Полицијата објави дека безбедносните сили ги убиле тројцата напаѓачи.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Фатен бегалец од штипскиот затвор кој два месецa оперирал во беровската населба Абланица

Беровската полиција фати бегалец од штипскиот затвор кој во период од два месецa, додека се ...

Двајца бугарски државјани повредени во сообраќајка кај Крива Паланка

Сообраќајна незгода на магистралниот пат Крива Паланка-граничен премин „Деве Баир“ се случила синоќа во  01.15 часот. До ...