Нема плата, нема мир: Новинарите од МПМ продолжуваат со штрајкот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нема плата, нема мир: Новинарите од МПМ продолжуваат со штрајкот

Нема плата, нема мир, со оваа парола новинарите од трите весници на Медиа Принт Македонија го продолжуваат штрајкот. Тие вчера го радикализираа бојкотот на работното време со свирежи и транспаренти.

Работиме за плата, Потпис не ви ставаме, Кај ви е пикадото, се дел од пораките кои новинарите на Дневник, Утрински весник и на Вест што ги упатија до менаџментот.

Медиумските работници штрајкуваат поради неисплатените плати и придонеси. компанијата сеуште им должи исплати на дописниците, а јануарската плата ја немаат добиено иако бараа таа да биде исплатена најдоцна до 15 месецов. Менаџментот на МПМ не се произнесе за штрајкот на дел од новинарите, ниту пак прифаќа да преговара со нив.

Би те интересирало и

Битолчанка починала од изгореници од кварцна печка

Шеесет и шестгодишната В.А. била пронајдена почината во нејзиниот дом  на улица „Сремска Митровица“ во ...

Полово злоупотребени малолетнички нанамени преку интернет

Ноќеска во 01,30 часот во ПСОН-Тетово, малолетничка од Тетово во присуство на нејзината мајка во ...