Нешта кои им се случуваат единствено на високо интелигентните луѓе – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нешта кои им се случуваат единствено на високо интелигентните луѓе

Интелигенцијата се утврдува со помош на тестови, но новите истражувања покажуваат дека исклучително интелигентните луѓе на околината реагираат на поинаков начин. Според последните истражувања, високо интелигентните луѓе имаат проблем со воспоставување на приоритети, па прилично се вознемируваат кога треба да направат неколку работи истовремено.

Ниту напредокот во технолошка смисла не им оди од рака, а понекогаш им го отежнува задржувањето на фокусот. Доказ за тоа е дека понекогаш се случува  проверка на мејл на секои две минути.

Скоро половина од повеќе од 10000 вработени во 17 земји, колку што учествувале во истражувањето, признале дека имаат проблем со концентрацијата за време на работата во канцеларија.

 

Прочитајте повеќе на : ММС.МК

Би те интересирало и

Почна Меѓународниот филмски фестивал во Берлин

Сo премиера на новиот анимиран филм на режисерот Вес Андерсон, „Островот на кучињата”, синоќа започна ...

Годишен попис на животни во Лондонската зоолошка градина

Вработените во Лондонската зоолошка градина изброиле околу 19.289 мали и големи животни при годинешниот „попис“. ...