Нигерија: 50 мртви во напад на Боко Харам – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нигерија: 50 мртви во напад на Боко Харам

Повеќе од 50 луѓе се убиени во Нигерија, кога припадници на исламистичката организација Боко Харам, нападнале екипа на истражувачи на нафта во североисточниот дел на државата.

Како што за агенцијата АФП изјавиле воени, медицински и хуманитарни извори, нападот се случил во текот на оваа недела.

„Бројот на мртви постојано расте. Сега има повеќе од 50, а тела и понатаму пристигнуваат“, изјавило неименувано лице кое било запознаено со нападот, кој се случил во вторникот во близина на Магумери.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Пронајден мртов ловџија во Маврово

66 годишен жител на долнореканскот село Врбјани бил пронајден мртов во близина на Маврово во ...

Почина основоположничката на македонската балетска сцена, Бранѓолица

Денеска, на 82-годишна возраст почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, една од основоположниците на балетската ...