Ники Хајден е во индуцирана кома – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ники Хајден е во индуцирана кома

Американецот, кој сега настапува за Хонда во Супербајк шампионатот, бил на велосипед на јадранскиот брег во близината на Римини, по што веднаш е пренесен во болницата во Чезена со повреди на главата и градите – пренесува порталот Спорт медиа.

Тој ја освои својата единствена Мото ГП титула во 2006 година победувајќи го Валентино Роси да ја прекине неговата низа од пет титули едноподруго.

„Би сакале да се заблагодариме на сите за пораките за поддршка и на медицинскиот тим за потребната помош. Кога ќе имаме официјално соопштение за состојбата на Ники од неговото семејство, ќе објавиме дополнително соопштение“, се вели во соопштението на тимот на Ред Бул Хонда.

 

Извор:www.sportmedia.mk

Би те интересирало и

Руските хокеари си ја пееја забранетата химна по освојувањето на златниот медал

Русија со 4-3 ја победи Германија во финалето на хокеј турнирот на Олимписките игри, церемонијата ...

Маверик Вињалес останува во Јамаха до 2020 година

Шпанецот, Маверик Вињалес, третопласиран во минатогодишниот Мото ГП шампионат, го продолжи својот договор со Јамаха, ...