Нова банкнота со ликот на сирискиот претседател Башар Асад – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нова банкнота со ликот на сирискиот претседател Башар Асад

Новата банкнота од 2,000 сириски лири со лицето на претседателот Башар Асад ќе влезе во оптек во недела, објави Сириската централна банка.

Ова е прв пат Асад да се најде на сириската банкнота откако ја презеде функцијата пред 17 години.

Лицето на Асад се појавува на новите банкноти во време кога неговата влада се фали со воените успеси против вооружените бунтовници во земјата. Валутата претходно имала само слики на историски икони или слики на неговиот татко, Хафез Асад, пренесе АП.

Превземено од: МКД

Би те интересирало и

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Граѓаните веќе може да сообраќаат на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, која претставува последен ...

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

НБРМ го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, ...