Нова серија земјотреси во Охрид – најсилниот 3,7 степени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нова серија земјотреси во Охрид – најсилниот 3,7 степени

Нова серија од шест земјотреси изминатата ноќ повторно го потресе охридскиот регион. Најсилниот со магнитуда од 3,7 степени според Рихер е регистриран изутринава во 7:18 часот.  Две минути пред овој земјотрес е евидентиран уште еден со Рихтерова магнитуда од 3,3 степени.

Преостанатите четири земјотреси се случија во 1:07 часот по полноќ со манитуда од 3,3 степени, во 2:52 часот (2 степена), во 4:32 часот (3,1 степен) и во 6:54 со магнитуда од 2,8 степени.

Епицентарот на сите земјотреси бил во охридското епицентрално подрачје.

Од 18 јуни до денеска во Охридскиот регион се регистрирани над 1.000 земјотреси. Најсилниот регистриран земјотрес досега беше од 5 степени по Рихер кој предизвика вознемиреност кај жителите и туристите, а беа пријавени и помали материјални штети.

.

Би те интересирало и

Еколошка акција денеска во Кавадарци, ученици и еколози го собраа отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево

Во рамки на акцијата, Ден на планетата земја кој годинава се одбележува под мотото „Да ...

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека со наместен тендер ќе се набавуваат реагенси, СДСМ најавува подобри здравствени услуги

Опозицијата обвинува дека СДСМ има намера да ја централизира набавката за реагенси за сите лаборатории ...