Новото оружје е тестирано, Ким нареди масовно производство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Новото оружје е тестирано, Ким нареди масовно производство

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун го надгледуваше тестирањето на новиот систем на оружје за противавионски напад и нареди масовно производство. Оружјето потоа да се постави низ целата земја, соопшти државната новинска агенција на Северна Кореја – КЦНА.

КЦНА, сепак не информираше за вистинската природа на оружјето во време на тестот. Тест го спроведе Академијата за наука за национална одбрана, за која се верува дека развива ракети и нуклеарно оружје, објави Ројтерс.

САД демантираа дека имаат намера да ја нападнат Северна Кореја.

„Ким Јонг-ун го набљудуваше тестот на новиот систем на наведувано оружје за противавионски напад, кој беше организиран од страна на Академијата за наука за национална одбрана. Овој систем на оружје, чија работна подготвеност е темелно тестирана, треба да влезе во сериско производство и да се постави низ целата земја за да се срушат дивите соништа на непријателот дека командува со небото “, соопшти денес КЦНА.

Превземено од: МКД

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...