Нов земјотрес во Охрид

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала го погоди во петок попладне Охрид и околината.\

Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот што се случил во 13 часот и 33 минути се наоѓа во охридското епицентрално подрачје.

Според досегашните податоци, земјотресот беше почувствуван во Охрид и околината со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Времето денеска сончево и топло а од понеделник дожд и снег

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ...

Акција „Вдоми куче“ во Куманово

Граѓаните на Куманово денеска на градскиот плоштад имаа можност да одберат миленик куче во акцијата ...