Нов концепт за одржлив развој на градовите во Западен Балкан – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нов концепт за одржлив развој на градовите во Западен Балкан

seminar

„Новите градови на Балканот: Реконструкција за каква иднина?“ е темата на семинарот на кој ќе се дискутира за нов концепт за одржлив развој на градовите во Западен Балкан, ќе се одржи денеска во Скопје.

Семинарот ќе го отворат министерот за животна средина и просторно планирање, Башким Амети и амбасадорката на Франција, Лоренс Оер, а го организира Францускиот институт во Скопје. Во рамките на семинарот ќе се одржат две тркалезни маси на тема „Престолнините за 30 години: предизвици на иднината“, со учество на  Жак Леви, специјалист од областа на политичка географија, професор на Политехничката школа во Лозана и автор на повеќе дела, и „Интелигентни градови, нови технологии “, со учеството на  Лоран-Пјер Жилијар, заменик-директор на Агенцијата „Акитен Нимерик“, чие излагање ќе биде преку видео-конференција.

Ќе учествуваат и повеќе реномирани домашни експерти и професори од Архитектонскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Би те интересирало и

Столтенберг: Решавањето на проблемот со името клучно за членството во НАТО

По обраќањето во Собранието и неколкуте средби со министри и политички лидери, генералниот секретар на ...

Столтенберг: Има место за уште знамиња пред седиштето на НАТО

Петнаесетина минути траеше денешното обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Собранието, од ...