Нов предизвик: Звонко Шундовски ја презема репрезентацијата на Израел – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нов предизвик: Звонко Шундовски ја презема репрезентацијата на Израел

Човекот што на Македонија и го донесе најголемиот репрезентативен успех во машкиот ракомет, Звонко Шундовски (петто место на ЕП во Србија 2012), ја напушти клупата на романскиот ЧСМ Букурешт и стана нов селектор на репрезентацијата на Израел – пренесува порталот 24 Ракомет.

Официјално се очекува да стапи на таа должност од 25 јули, а со тоа и да го предводи Израел во квалификацискиот циклус за пласман на Светското Првенство во 2019 година во Германија и во Данска.

Шундовски во тренерската кариера беше на клупата на Пелистер (2003-2007), Металург (2007-2009) и романските Констанца (2012-2015) и Букурешт (2015-2017), а беше селектор на младинската селекција на Македонија (2006-2008), асистент во сениорската (2007-2009), а од 2010 година седна на клупата на сениорскиот тим на Македонија.

Тој е третиот Македонец, по Ристо Магдинчев (Катар) и Љупчо Савевски (Турција), што ќе биде селектор на странска земја.

 

Извор: www.24rakomet.mk

Би те интересирало и

ЕП ракомет 2018: Македонија против Чешка, Лазаров неизвесен

Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе ...

ЕХФ: Првенството за Кире Лазаров е завршено

ЕХФ на својот твитер профил потврди дека синоќа беше последниот натпревар за капитенот Кире Лазаров, ...