Нов протест пред Владата поради загадениот воздух – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Нов протест пред Владата поради загадениот воздух

Денеска пред Владата на Република Македонија во Скопје ќе се одржи нов протест против загадениот воздух.

Протестот чиј почеток е најавен за 12 часот го организираат загрижени граѓани кои повикуваат на масовност преку социјалните мрежи.

„Британската влада во 2.000-та ни подарила согорувач за медицински отпад, кој не ги задоволува ЕУ-стандардите и не дава заштита од отровите при согорувањето. Овој согорувач не ги филтрира гасовите и токсините кои предизвикуваат рак и многубројни други нарушувања“, се вели во повикот за протестот на социјалната мрежа Фејсбук.

Би те интересирало и

Димитров: Има разлики меѓу македонската и грчката нацрт- спогодба за името

Денес во попладневните часови во Атина претставник на МНР го достави до грчката страна нацрт ...

Заев: И Македонија испрати нацрт-спогодба во Атина

Грчката нацрт-спогодба е пристигната во Скопје – потврди попладнево премиерот, Зоран Заев, кој информираше дека ...