Ноќен спектакал на вулканот Етна кој исфрла лава – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ноќен спектакал на вулканот Етна кој исфрла лава

Најголемиот активен вулкан во Европа – Етна започна ноќеска да еруптира, пренесе “Руптли”. Вулканот се наоѓа на островот Сицилија.

Тој исфрла лава на неколку стотина метри височина. Претставата е видлива дури од источното крајбрежје на Сицилија, вклучувајќи од градовите Катанија, кој се наоѓа во подножјето на планината Етна, и Таормина, кој исто така се наоѓа во близина.

Последното ерупција на Етна е од 21 мај 2016 година Експертите смируваат дека нема опасност за околните населби.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...